Група незалежних журналістів і активістів екологічних громадських організацій три останні роки досліджує, аналізує і бореться з незаконним видобутком піску в Києві і Київській області. Що характерно, ми встановили цікаву тенденцію: ті фірми, які «відзначилися» незаконним веденням цього бізнесу, почали обростати «благодійниками» з числа представників громадських організацій та ЗМІ, а ще деяких продажних силовиків. Явно з подачі цих піщаних горе-бізнесменів на окремих телеканалах і різних сайтах стали мусолити необ’єктивні, якщо не відверто брехливі, думки і висловлювання, виливаючи бруд на своїх конкурентів, які, втім, на відміну від замовників фейкових сюжетів та дописів, мають дозвільні документи.

Перш за все, слід назвати асоціацію, яку очолює такий собі Вадим Пєлих.

Як бачимо з цієї візитної картки, пан Пєлих не страждає зайвою скромністю, мало того ще й манією величі – тут він і «Голова Правління» і «Президент». Щоправда, назва цієї «контори» офіційно пишеться так: Асоціація підприємств-надрокористувачів «Нерудні надра України». А «собака тут зарита» в тому, що справжні керівники-господарі всього є батько і син Бродські. Так вони приховали піско-видобувні інтереси свого ПАТ «Київський річковий порт».

Що цікаво, пан Пєлих значиться ще й керівником Української асоціації видобувачів піску.

Так от цей активіст-посіпака справно відпрацьовує своїм хазяям, які наділили йому кілька «чинів» у двох (а може й більше) громадських організаціях. Тож дивним чином обидві асоціації Пєлиха і медіа-ресурс «Обозреватель» зареєстровані за адресою вул. Деревообробна, 6-в – там же, де значиться і веде свою господарську діяльність ПАТ «Київський річковий порт» сімейства Бродських.

Звичайно, Бродським не з руки показувати свою пряму зацікавленість у спробах знищити конкурентів по видобутку піску. Тому в інформаційних наїздах за допомогою телеканалу і сайту «Обозревателя» задіяли таку нехитру схему: спочатку пан Пєлих розташовує у ФБ на сторінці Українська Асоціація Видобувачів Піску — УАВП (https://www.facebook.com/uavp.info/posts/2604326442912635) інформацію, беручи за допомогою своїх помічників у себе інтерв’ю, а потім все це розміщається 20 жовтня на сайті «Обозреватель» – https://www.obozrevatel.com/ukr/kiyany/crime/zbitki-na-100-miljoniv-v-kievi-projshli-obshuki-u-pischanih-brakoneriv.htm

Причому інформ-атака на сайті Бродських велася цілим блоком окремих публікацій. Окрім вищезазначеної, були надруковані замітки такого ж штибу 16 і 19 жовтня. Слід зауважити, що сам зміст інформаційних вкидів «Обозревателя» немає сенсу обговорювати. Адже маємо справу із сфабрикованим інформаційним приводом.

Перше, що відразу кидається в очі, на сайті «Обозреватель» не дуже переймаються достовірністю викладених «фактів», які насправді є фейками. Так, 19 жовтня цей носій пише: «Як повідомив у коментарі ObozTV президент асоціації «Нерудні надра України» Вадим Пелих, точка перевалки і намиву піску знаходиться у Голосіївському районі столиці за адресою вулиця Промислова, 9» – https://www.obozrevatel.com/ukr/kiyany/crime/pischana-mafiya.htm

А уже наступного дня адресу «точки перевалки» змінюють: «Йдеться про промзону на Видубичах, на вул. Промисловій, 4. За цією адресою розташовується підприємство «Мостобуд»». Це не просто якась суто технічна помилка. Все набагато серйозніше, адже ні сам Пєлих, ні журналісти, які готують матеріал до оприлюднення, не обтяжують себе пошуком достовірності своїх публікацій.

Пани Бродські ухиляються від афішування деяких своїх сумнівних бізнес-уподобань – як от видобуток піску. Однак, слід зауважити, що зовсім вже дивно спостерігати таку активність асоціацій Пєлиха укупі з шефською фірмою – ПАТ «Київський річковий порт», за яким ведеться кримінальне розслідування за фактом незаконного видобутку піску і незаконного продовження їх фактично анульованого «спецдозволу» на видобуток піску на Новоукраїнському родовищі (?!!). Дивіться відео, викладеному на Фейсбуці у вересні 2018 року: https://www.facebook.com/Ekologiy/videos/2048131698540537/

Але саме час розставити все по своїх законних місцях. Якщо вже говорити по суті того, про що йдеться в опусах журналістсько-активістських посіпак Бродських, то нагадаємо такий анекдот:

Дільничний поліцейський запитує у чоловіка напідпитку, котрий повзає вночі навколо стовпа і щось шукає: «Шановний, що ви шукаєте? – Гроші. – А де ж ви їх загубили? – та отам, під іншим стовпом. – То чому ж тут шукаєте? – Бо тут ліхтар висвітлює…»

Саме цей принцип недолугого п’янички і застосували Пєлих та його команда, коли з їхньої подачі були скеровані зусилля силових структур Деснянського району, членів Постійної комісії Київської міської ради з питань дотримання законності, правопорядку та запобігання корупції та депутата міськради Юрія Мірошниченка на перевірку дозвільних документів у ВАТ (а насправді ПАТ) «Мостобуд». А потім верещати на всю країну, що ніхто їм не надав таких документів. Здивували нас і деякі фігуранти з чиновницьких кабінетів, депутатських комісій та робочих груп КМДА. Тому якось дивно, що на підставі брехливих і явно сфабрикованих заяв активістами вищезгаданих «піщаних» асоціацій (мотивованих власниками Київського річпорту) вводяться в оману співробітники силових структур і представники КМДА, а також на підставі цього фактично чиняться тиск на бізнес зі спроби зупинити їх роботу…

Ми ж неодноразово виїжджали з оглядом майданчика на вул. Промисловій,4. За нашими запитами, нам були надані всі необхідні документи, проект узгодження і дозволу на роботи. У тому числі й висновки податкової перевірки, в яких очевидно зафіксовані факти сплати всіх податків при виконанні робіт.

А справа в тому, що заяви і звинувачення з боку так званих активістів із самого спочатку носять голослівний характер. Бо вони навіть не спромоглися вивчити (або спеціально це замовчують), яка конкретно компанія займається діяльністю на майданчику, розташованому на вул. Промисловій, 4. Йдуть відсилання на ВАТ «Мостобуд», який насправді не має ніякого відношення до цього проекту, крім договору оренди землі.

Всі дозвільні документи оформлені на компанію ТОВ «Мостобуд-транс», яка юридично ніяк не пов’язана з ПАТ (а не ВАТ) «Мостобуд». Це в черговий раз говорить про цілеспрямоване і навмисне маніпулювання фактами і підміною понять. А головне, свідомо і злочинно навели силовиків і депутатів, як кажуть детективи, на помилковий слід. Тому дивно бачити і чути висловлювання представників цієї асоціації і деяких депутатів та чиновників про нібито незаконний видобуток піску, а тим більше несплаті податків підприємства, розташованого за адресою по вул. Промисловій, 4.

При ознайомленні з документами «Мостобуд-Трансу» нам дали можливість вивчити справи 16 судів, які підтверджували законність дій і робіт на майданчику по вул. Промислова, 4. Сама компанія ТОВ «Мостобуд-транс» має максимально можливий пакет дозвільної документації на розчищення русла Дніпра. У тому числі з узгодженням з боку профільних міських служб Києва і Міністерств. Ось перелік цих документів:

 1. Робочий проект «Розчищення ділянки Канівського водосховища зі складуванням піщаних матеріалів на території ТОВ «МОСТОБУД-ТРАНС» в Голосіївському районі м. Києва» (Том 1) .
 2. Робочий проект «Розчищення ділянки Канівського водосховища зі складуванням піщаних матеріалів на території ТОВ «МОСТОБУД-ТРАНС» в Голосіївському районі м. Києва» (Том 2. Розділ ОВНС 04 – 04\14 –ОВНС).
 3. Робочий проект «Розчищення ділянки Канівського водосховища зі складуванням піщаних матеріалів на території ТОВ «МОСТОБУД-ТРАНС» в Голосіївському районі м. Києва» (Том 2. Розділ 2. Креслення).
 4. Робочий проект «Рибоохоронні заходи».
 5. Лист-погодження Державної служби геології та надр України №5126/03/10-14 від 10.04.2014 р.
 6. Лист-погодження Дніпровського басейнового управління водних ресурсів №АД/8-487 від 29.04.2014 р.
 7. Лист щодо відсутності заперечень з боку громадськості Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації №100-5104 від 02.07.2014 р.
 8. Газета «Торги. Майно. Контракти» №30 (424) від 06.06.2014 р.
 9. Лист- погодження Головного управління держсанепідслужби у м. Києві №3853 від 08.07.2014 р.
 10. Лист-погодження Державної екологічної інспекції у м. Києві Державної екологічної інспекції України №4878-05/08 від 16.07.2014 р.
 11. Акт КО «Київзеленбуд» №100 обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 21.07.2014 р.
 12. Заява про наміри, погоджена Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
 13. Лист-погодження Міністерства екології та природних ресурсів України ДП «Центр екологічних ініціатив» №01-06/08/14 від 06.08.2014 р.
 14. Еколого-експертна оцінка аналітичного опрацювання матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище «Розчищення ділянки Канівського водосховища зі складуванням піщаних матеріалів на території ТОВ «МОСТОБУД-ТРАНС» в Голосіївському районі м. Києва» Державного підприємства «Центр екологічних ініціатив» Міністерства екології та природних ресурсів України від 06.08.2014 р.
 15. Висновок державного екологічної експертизи №3 від 08.08.2014 р. Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (вих. №064/1232-60 від 08.08.2014 р.)
 16. Лист-погодження Головного управління Держземагентства у м. Києві Державного агентства земельних ресурсів України №19-26-0.6-4724/2-14 від 04.09.2014 р.
 17. Лист-погодження Міністерства екології та природних ресурсів України №5/3-8/11829-14 від 30.09.2014 р.
 18. Лист-погодження Державного агентства рибного господарства України №2-7-17/4613-14 від 06.11.2014 р.

Тож робота ведеться виключно в рамках проекту. За весь час роботи жодна контрольна структура: у напрямку екології, рибного, водного господарства не зафіксувала жодного порушення.

Влітку нинішнього року компанія пройшла планову податкову перевірку, яка також підтвердила легітимність діяльності компанії:

Більше того, всі необхідні податки, в тому числі і податок на надра, а точніше на ту частину продукції, що потрапляє під оподаткування, були сплачені в повному обсязі. Фраза, що «компанія не платить податки» є абсолютною брехнею.

А з метою захисту від необґрунтованих звинувачень з боку продажних «активістів», експертів і проплачених конкурентами міських функціонерів і силовиків, компанія замовила незалежну експертизу за всіма звинуваченнями в інституті Держави і Права ім. Корецького. Ця установа також підтвердила повну легітимність діяльності компанії.

До речі, від незаконної активності пана Пєлиха постраждало і ТОВ «Собі». Це товариство потерпає від деструктивних протизаконних дій конкурентів і обслуговуючих їх деяких активістів та ЗМІ. А «вина» ТОВ «Собі» полягає в тому, що користується технікою і транспортом ТОВ «Мостобуд-транс». Але не для того Пєлиха і його посіпак підгодовують хазяї-піскодобувачі, щоб вони видавали на-гора для суспільства правдиву інформацію…

Висновок таких дій напрошується сам собою: таким чином ПАТ «Київський річковий порт» з його власниками Бродськими борються з конкурентами з метою монополізувати ринок.

У нас питання до членів депутатських комісій та робочих груп КМДА, в тому числі й до народного обранця (а не сім’ї Бродських та Пєлиха) Юрія Мірошниченка: про що ж вони в цьому випадку турбуються і за що борються? Щоб були підняті ціни на пісок в Києві та Київській області? Відповідно, висока ціна на пісок є фактором підвищення цін на всі будматеріали, а значить, і житла для жителів Києва та області…

Марко ДОПИТЛИВИЙ